21. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym

Data: 11.06.2017 r., godz. 20.00   102
Nasi uczniowie już siódmy raz brali udział w tej imprezie

W sobotę 3czerwca 2017 uczniowie ZSO nr 2 w Legionowie już po raz siódmy uczestniczyli w 21. Pikniku Naukowym. Został on organizowany na Stadionie Narodowym w Warszawie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku była Ziemia. Głównym celem Pikniku jest popularyzacja wiedzy i taki też cel przyświecał grupie uczniów – entuzjastów nauki w ZSO nr 2. Przez 9 godzin trwania Pikniku ekipa uczniów ZSO nr 2 pod opieką nauczycieli prezentowała zagadnienia związane z głównym tematem pikniku.

Przez nasze stanowisko przeszły tłumy dorosłych, młodzieży i dzieci. A było co oglądać! Na naszym stanowisku piknikowicze mogli m.in. zobaczyć mikroorganizmy żyjące w glebie, sprawdzić czy dana skała jest skałą wapienną, zbadać odczyn gleby, poznać budowę wulkanu oraz zobaczyć symulację erupcji wulkanu.

„Jakie organizmy żyją w glebie? Świat biologii w skali mikro? Wystarczy spojrzeć przez okular mikroskopu”- mówili uczniowie do piknikowiczów. W ramach pokazów mikroskopowych na stanowisku biologicznym zwiedzający mogli obejrzeć gotowe preparaty mikroskopowe bakterii glebowych oraz samodzielnie wykonać preparaty mikroskopowe glonów i pierwotniaków glebowych. Przez mikroskop można było także zobaczyć jaja pasożytów przewodu pokarmowego człowieka, które także można spotkać w glebie.

Na stanowisku geograficznym uczniowie opowiadali o budowie wulkanu, a na stanowisku chemicznym prezentowali chemiczną wersję wulkanu. Chętne osoby mogły same wywołać reakcję chemiczną symulującą erupcję wulkanu. Wystarczyło dosypać sodę oczyszczoną do octu, by powstała efektowna piana. Uczniowie przedstawiali także sposób odróżniania skał wapiennych z wykorzystaniem octu spożywczego oraz pokazywali jak łatwo zbadać odczyn gleby z wykorzystaniem kwasomierza Fehlinga. Wykonując doświadczenia opowiadali o cyklu skalnym w sposób wzbudzający zainteresowanie zarówno u dzieci jak i osób starszych.

Wieczorem, 21. Piknik Naukowy dobiegł końca. Ponownie udowodnił, że nauka zaprezentowana w ciekawy sposób to wspaniała zabawa dla każdego – niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia. Na nasze stanowisko na 22. Pikniku Naukowym w przyszłym roku zapraszamy już dziś!

Stanowisko ZSO nr 2 reprezentowali:

- uczniowie gimnazjum: Kamil Muszyński, Łukasz Pacocha, Kamil Strójwąs, Daria Wagner, Julia Woldon, Julia Kołaczek, Patryk Werner, Szymon Kowalczyk,Krzysztof Krzyżanowski, Julia Naumowicz, Joanna Boratyńska, Michalina Sawicka

- uczniowie liceum: Aleksandra Krysiak, Olga Michalczyk, Katarzyna Kuligowska, Marta Jagiełło, Kamil Kopczyński, Karolina Mazur, Julia Szefler, Bartosz Rutkowski, Aleksandra Kowalska, Martyna Zielińska

Opiekę nad grupami uczniów sprawowali tego dnia: p. Anna Musińska, p. Katarzyna Tomaszewska, p. Barbara Koremba, p. Ewa Świątek i p. Sylwia Kuligowska