W Muzeum Historycznym

Data: 05.04.2019 r., godz. 15.20   87
„De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego”
Dnia 4 kwietnia 2019 roku klasy 2E oraz 3A wraz z p. Anetą Miętek odwiedziły Muzeum Historyczne w Legionowie. Uczniowie zwiedzili wystawę „ De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego”, która przedstawia wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie powiatu legionowskiego. W latach 2007-2015 prowadzone były wykopaliska na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie , gdzie odkryto cmentarzysko kultury przeworskiej. Ludność kultury przeworskiej mieszkała na terenie powiatu legionowskiego przez około 400 lat a cmentarzysko miało charakter długotrwały. Odkryte obiekty archeologiczne uczniowie obejrzeć mogli na wystawie po której oprowadziła ich pracująca w Muzeum dr Magda Woińska. Do najciekawszych znalezisk odkrytych na cmentarzysku w Legionowie należy wykonane z brązu, dolne okucie rogu do picia. Ma kształt głowy byka z zachowaną w jednym oku inkrustacją ze szkła. Jest to jedyny taki zabytek w Polsce. Pani dr Magda Woińska , która jest archeologiem opowiedziała młodzieży o swojej pracy. Uczniowie sami mogli poczuć się jak archeologowie tworząc dokumentację rysunkową obiektów archeologicznych.