"Czy jesteśmy przygotowani na kryzys?"

Data: 27.05.2019 r., godz. 12.50   64
Wykład na Uniwersytecie Warszawskim
4 kwietnia 2019r. uczniowie klas 1C, 1D oraz 2C wzięli udział w wykładzie prof. dr hab. inż. Macieja Nowickiego polskiego ekologa, działacza społecznego i ministra środowiska (2007–2010) oraz byłego wiceprzewodniczącego Komisji ONZ ds. Zrównoważonego Rozwoju (UN Commission on Sustainable Development) w Nowym Yorku.

Wykład został zorganizowany przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS), który odbył się w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów w Warszawie. Uczniowie dowiedzieli się o grożących nam problemach globalnych, takich jak wojna czy zmiany klimatyczne.
Pan Maciej Nowicki przedstawił wiele tez, obserwacji oraz wyciągnął wnioski w omawianych tematach związanych z działalnością człowieka na Ziemi i jego wpływem na globalne ocieplenie.
Przytoczył także wiele tytułów książek, takich autorów jak: Marcin Popkiewicz "Świat na rozdrożu", Marcin Popkiewicz, Aleksandra Karaś, Szymon Malinowski "Wiedza o klimacie", Yuval Noah Harari "21 lekcji na XXI wiek" oraz Stephen Hawking "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" z którego przytoczył niezwykle ciekawe zagadnienie: "Nastanie sztucznej inteligencji może okazać się bądź to najlepszą, bądź to najgorszą rzeczą jaka przydarzyła się ludzkości na całej przestrzeni jej dziejów".
Uczniowie mogli również zadać pytania które ich nurtowały, dzięki czemu pogłębili swoją wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju.

Amelia Danił
Kl. 1D LO