Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży

Data: 05.11.2019 r., godz. 09.40   181
Spotkanie w Krzyżowej
W dniach 7.10 – 11.10.2019r. w Krzyżowej odbyło się spotkanie w ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. Jej celem było poznanie nowych, nieznanych dotąd faktów dotyczących II wojny światowej, ale również integracja z grupą niemiecką. Podczas wyjazdu dowiedzieliśmy się m.in. o niemieckim ruchu oporu oraz poznaliśmy historię rodziny von Moltke, która w przeszłości zamieszkiwała teren, na którym nocowaliśmy i spędzaliśmy wspólnie czas.
Pierwszego dnia, po przybyciu do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży odbył się wieczorek zapoznawczy, na którym poznaliśmy nasze opiekunki i niemiecką młodzież.
Drugiego dnia mieliśmy pierwsze zajęcia integracyjne, dzięki którym przełamaliśmy pierwsze lody. Następnie zwiedziliśmy z przewodnikiem okolicę i poznaliśmy historię tego miejsca, czyli Pałacu w Krzyżowej i niemieckiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Po kolacji odbył się wieczór międzynarodowy. Obie grupy zaprezentowały swoje szkoły oraz kraje. Nauczyliśmy też naszych niemieckich kolegów Belgijki, którą tańczyliśmy potem przez cały pobyt w Krzyżowej.
W trzecim dniu udaliśmy się na teren byłego obozu koncentracyjnego Gross – Rosen. Na początku zwiedzania obejrzeliśmy film, w którym zaprezentowane były dzieje tego miejsca oraz relacje byłych więźniów obozu. Następnie, po obejrzeniu wystawy, zwiedzaliśmy pozostałości po zniszczonym obozie i na własne oczy przekonaliśmy się w jakich warunkach żyli więźniowie Gross – Rosen. Na koniec dnia odbył się wieczór sportowy, podczas którego graliśmy w niemieckie i polskie gry.
Czwartego dnia odwiedziliśmy Wrocław - zwiedziliśmy z przewodnikiem rynek, uniwersytet i okolice. Potem udaliśmy się na 30-minutowy pokaz Panoramy Racławickiej, na którym poznaliśmy historię i genezę tego dzieła. Następnie pojechaliśmy do zoo, gdzie mieliśmy okazję pójść do oceanarium i przejść przez szklany, podwodny tunel, w którym zobaczyliśmy wiele gatunków ryb i innych morskich stworzeń. Po wycieczce wróciliśmy na teren pałacu, a po kolacji spotkaliśmy się na wieczorze pożegnalnym, na którym wszyscy razem bawiliśmy się i tańczyliśmy.
Ostatniego dnia pożegnaliśmy się z naszymi opiekunkami i nowymi kolegami, po czym bezpiecznie wróciliśmy do domu.
Uważam, że wyjazd ten był wspaniałym projektem, dzięki któremu mogliśmy poznać nową kulturę, ludzi i poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat polsko – niemieckiej historii.
Anna Ptaszek klasa 2ALO – uczestnik wymiany
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Legionowo
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie
  • Mazowiecki Kurator Oświaty