Mimozami Jesień się zaczyna, złotawa krucha i miła.

Data: 18.11.2019 r., godz. 10.10   155
Klasa IB w Przedszkolu Miejskim Nr 9
To słowa znanej piosenki, którą śpiewał nieżyjący już Czesław Niemen. Natomiast autorem słów jest Julian Tuwim.
Grupa uczennic z pierwszej klasy o profilu medialnym pod opieką p. Beaty Mirosz przeprowadziła zajęcia o Jesieni w V grupie w sąsiadującym z naszą szkołą przedszkolu Akademia Przygody. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Cztery pory roku wokół nas pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo.
Spotkanie zaczęliśmy od przedstawienia przedszkolakom gościa specjalnego – Pani Jesieni. W rolę tej pory roku wcieliła się nasza koleżanka Zuzia. Strój Zuzi mienił się wszystkimi kolorami jesieni, w koszu zaś miała warzywa i owoce – dary Jesieni.
Spotkanie rozpoczęliśmy od rozdania dzieciom jeżyków z imionami, potem z kolorowych liści czytałyśmy zagadki. Wszystkie rozwiązania dotyczyły oczywiście atrybutów Jesieni. Oto jedna z nich:
Choć kolczaste jak jeże, każdy do rąk je bierze. Odziera z odzienia i w koniki zamienia.
Po zagadkach przedszkolaczki żywiołowo wykonały ,,jesienny taniec” do muzyki Antonio Vivaldiego Cztery Pory Roku - Jesień. Wczuwały się w wietrzyk, spadające liście, kasztany, żołędzie, tworzyły jesienny bukiet, zbierały grzybki oraz skakały po kałużach. Choreografię przygotowały Asia i Agnieszka.
Po wyczerpujących ćwiczeniach Liza zaprezentowała slajdy ukazujące kilka szczególnych miejsc naszego miasta np.: rynek z fontanną, park Zdrowie, Ratusz. Dzieci próbowały odgadnąć , co to za miejsca a także dostrzegły zmiany, które dokonały się pod czerwono-złotą osłoną jesieni.
Ostatni element spotkania miał charakter artystyczny. Młodzi malarze dawali ponieść się wyobraźni, pokrywając podarowane im wcześniej listki wszelkimi jesiennymi barwami tak, aby powstał klimatyczny obraz.
Po szeregu różnorodnych atrakcji dzieci otrzymały drobną nagrodę w postaci soczystych czerwonych jabłek.
Podsumowaniem spotkania z JESIENIĄ jest konkurs plastyczny ,,Jesień wokół mnie”, polegający na pokazaniu w dowolnej technice pobliskiego dębu, który dzieci mają okazję obserwować podczas każdego dnia, kiedy wybierają się do swojego przedszkola.
Oczywiście na koniec nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. Następne spotkanie już wkrótce. Tym razem zaprosimy ZIMĘ.