XXI edycja konkursu o Józefie Piłsudskim, Legionach i Legionowie

Data: 22.11.2019 r., godz. 10.20   90
7.11.2019
7 listopada 2019 roku o godz. 10.00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie odbyła się uroczystość z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz zakończenia XXI edycji Ogólnopowiatowego Konkursu Historycznego ,,Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego”. Konkurs o Legionach Józefa Piłsudskiego prowadzony jest od 22 lat. W tym roku odbył się pod Patronatem Prezydenta Miasta Legionowo i Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Legionowskiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Przedstawiciel Muzeum Historycznego – p. Rafał Degiel, przedstawiciele organizacji kombatanckich, w osobie płk Zdzisława Sokalskiego, nauczyciele historii, pomysłodawca konkursu p. H. Matuszewski i uczestnicy konkursu.
Głównym celem organizatorów konkursu - II LO w Legionowie i Muzeum Historycznego - jest zainteresowanie młodego pokolenia jedną z piękniejszych, a zarazem dramatycznych kart naszej historii i ukazanie związków między przeszłością Legionowa a historią Polski i całego narodu. Istotną rolę ma również kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży na przykładzie Legionów i kultywowanie pamięci o nich. Coraz więcej uczniów, zachęconych możliwością wykazania się swoja wiedzą i umiejętnościami z zakresu tematyki legionowej, bierze w nim udział. Zwycięzcami XXI edycji konkursu zostali:
I miejsce – uczeń z Liceum Salezjańskiego im. św. Jana Bosko
II miejsce – uczeń z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego
III miejsce – uczennica z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu wiedzy o Legionach, Józefie Piłsudskim i Legionowie oraz życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach z historią bliższą i dalszą.

Uroczystość zakończyła się krótkim montażem poetycko – muzycznym w wykonaniu uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Beaty Mirosz i pani Anny Grabowskiej.
Anna Gogolewska, nauczyciel II LO w Legionowie.