78 rocznica powstania w getcie warszawskim

Data: 24.04.2021 r., godz. 13.05   109
akcja "Żonkile"
Z okazji 78 rocznicy powstania w getcie warszawskim, nasza szkoła włączyła się w akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Nasi wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili lekcję, w czasie której zapoznali nas z dziejami narodu żydowskiego na ziemiach polskich. Wspólnie obejrzeliśmy film pt. Muranów – Dzielnica Północna stworzony przez Muzeum POLIN, który opowiedział nam o historii żydowskiej dzielnicy Muranów w Warszawie. Poznaliśmy historię powstania getta oraz sylwetki ludzi związanych z powstaniem w getcie warszawskim – Marka Edelmana, Mordechaja Anielewicza, Symcha Rota.
Pani Miętek, nauczycielka historii, opowiedziała nam również o żonkilach, które stały się symbolem walki Żydów oraz znakiem rozpoznawczym powstania w getcie. Podczas wykładu, skupiliśmy się także na historii Legionowa, w którym podczas
II wojny światowej, Niemcy utworzyli getto. W ten sposób w naszej szkole upamiętniono walkę Żydów w czasie powstania.

Maria Malak 1b