Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Nowości

986
Nowości w naszej bibliotece-serie wydawnicze
Początek epickiej sagi o burzliwym życiu Harry’ego Cliftona.
Przyjęło się sądzić, że pochodzenie determinuje całe nasze życie…
Czy Harry Clifton, syn dokera i kelnerki, który nie widzi dla siebie losu lepszego niż wieczność spędzona w dokach, ma szansę dorównać dziedzicowi bogatego właściciela linii żeglugowej?
Jeffrey Archer w pierwszej części sagi o rodzinie Cliftonów, przez „Timesa” porównywanej do "Sagi rodu Forsyte’ów", przedstawia losy nieprzeciętnego młodego człowieka uwikłanego w ciąg wydarzeń tak skomplikowanych, że nikt nie życzyłby sobie ich przeżyć. Podróż Harry’ego wiedzie go z ubogich dzielnic Bristolu, przez ekskluzywną szkołę dla chłopców, na pokład statku w przededniu II wojny światowej i ulice Nowego Jorku. Akcja, przedstawiana z perspektywy coraz to innej postaci, powoli wypełnia szczegółami obraz życia głównego bohatera. Posiadamy również dalsze części sagi.

Autor, nauczyciel i historyk, opisuje dzieje Imperium Rzymskiego z pierwszego wieku naszej ery, ubarwiając je wyczynami dwóch mężnych legionistów. Na początku należy zaznaczyć, że jest to powieść pisana przez faceta, dla facetów - mamy tutaj wyraźnie męski punkt widzenia. Scarrow koncentruje się na dokładnym opisie tego brutalnego świata, nadając mu tylko otoczki delikatności, co zwykle...


Pierwsza na polskim rynku powieść z bijącej w Rosji rekordy popularności serii przygód major Anastazji Kamieńskiej. Będąc oficerem śledczym moskiewskiej milicji, ta atrakcyjna i delikatna kobieta jest niezastąpiona w śledztwach wymagających intuicji i niekonwencjonalnych metod. Tym razem banalna z pozoru sprawa zabójstwa młodej, pięknej hostessy, zatrudnionej w jednej z prywatnych firm, przybiera nieoczekiwany obrót, gdy wychodzi na jaw, że tuż przed śmiercią dziewczyna usłyszała w radio opis obrazu, który w sennych koszmarach prześladował ją od dzieciństwa…


Moskwa, lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Młoda, atrakcyjna dziewczyna została zamordowana, jej ciało odkryto na śmietnisku na obrzeżach miasta. Identyfikacja ofiary następuje od razu, lecz pewne ślady na miejscu znalezienia zwłok trudno wyjaśnić.
Nastia Kamieńska nie ma żadnego punktu zaczepienia, a jej kolejne hipotezy upadają jedna po drugiej. Dochodzenie utyka w martwym punkcie.


Książki z cyklu "Cormoran Strike"
"Wołanie kukułki"
mogłoby być kolejnym kryminałem, pochłanianym przez miłośników gatunku w czasie nużących podróży metrem albo bezsennych nocy, dobrze zapowiadającym się debiutem nikomu nieznanego Roberta Galbraitha. Mogłoby tak być, gdyby nie wiadomość, która zelektryzowała rynek wydawniczy i sprawiła, że  powieść z dnia na dzień trafiła na pierwsze miejsce wśród najlepiej sprzedających się pozycji. Stało się tak, gdy parę miesięcy od wydania książki ujawniono, że prawdziwą autorką jest J.K. Rowling. Postanowiłam jednak zostawić tę sensację na boku i dać "Wołaniu Kukułki" szansę  bronić się samej, bez wsparcia wielkiego nazwiska. Pewnej śnieżnej nocy supermodelka Lula Landry spada z balkonu swojego mieszkania położonego w Mayfair, ekskluzywnej dzielnicy środkowego Londynu. Informacją o jej śmierci żyje cały tabloidowy świat. Policyjne śledztwo potwierdza, że mamy do czynienia z samobójstwem rozchwianej emocjonalnie gwiazdy. Zamyka sprawę, ucinając tym samym dziennikarskie spekulacje. Z tym nie może się jednak pogodzić brat ofiary i przedstawia swoje wątpliwości prywatnemu detektywowi, Cormoranowi Straike’owi. Ten decyduje się zająć sprawą.
„Jedwabnik” Po sportretowaniu świata mediów i celebrytów w "Wołaniu kukułki" tym razem przeczytamy o tym, jak odrażający może być literacki światek, w którym autorzy, redaktorzy, wydawcy oraz agenci kopią pod sobą dołki z zaskakująco dużą determinacją i gdzie utrzymać się można w kręgu medialnego zainteresowania tylko dzięki soczystym sensacjom oraz kontrowersyjnym książkom. W ten bardzo hermetyczny i przesiąknięty animozjami świat wkracza Strike wraz ze swą sprytną asystentką Robin, której charakterystykę poszerzono w powieści i uczyniono z niej nareszcie wyraźną bohaterkę drugiego planu, a nie epizodyczny dodatek do fabuły jak w poprzedniej książce o detektywie z trudną przeszłością.
„Żniwa zła” Bohaterowie książki– Cormoran Strike i Robin Ellacott – zeszli wreszcie z czerwonego dywanu, wiodącego ich do zamkniętych środowisk celebrycko-pisarskich i zajęli się poważnym śledztwem.


Norweski pisarz oraz muzyk poprockowy. Nesbø urodził się w Oslo a wychował w Molde. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim Molde FK. Nesbø pisze głównie powieści kryminalne, jest także tekściarzem w zespole Di Derre, w którym gra i śpiewa. Nesbø jest autorem cyklu powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole. Za swą debiutancką powieść Człowiek - nietoperz (norw. Flaggermusmannen) Nesbø otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz, obydwie przyznawane za najlepsze powieści kryminalne. Z kolei za powieść Czerwone gardło (norw. Rødstrupe) otrzymał w 2000 r. nagrodę norweskich księgarzy. Powieści Nesbø tłumaczone były na angielski, czeski, duński, fiński, francuski, litewski, niderlandzki, niemiecki, polski, rosyjski i szwedzki.


John Flanagan, seria „Drużyna”
Skandyjska trylogia Johna Flanagana rozgrywająca się w świecie znanym z bestsellerowej serii „Zwiadowcy”. W Skandii ludzie znają tylko jeden sposób na to, by młody mężczyzna stał się wojownikiem. Nastoletni chłopcy są dzieleni na grupy i wysyłani na trzymiesięczną wyprawę. Uczą się żeglarstwa, walki, taktyki, sztuki przetrwania... Drużyna przeciwko drużynie, wyzwanie za wyzwaniem.


Giffin Emily
Amerykańska autorka bestsellerów. Rzuciła karierę prawniczą, aby poświęcić się rodzinie i pisaniu. Mieszka w Atlancie wraz z mężem i trójką dzieci. Czytelniczki książek Giffin łatwo potrafią uchwycić jej fenomen. Pisze o sprawach, które są jej bliskie, a jednocześnie bliskie wszystkim kobietom. Tak właśnie się dzieje, kiedy w „Coś pożyczonego” porusza problem komplikacji kobiecej przyjaźni i uczuć do tego samego mężczyzny, a w „Dziecioodpornej” (już po urodzeniu swoich bliźniaków) zadaje pytanie o prawo kobiety do nie posiadania dziecka.
Przyzwyczaiła też wielbicielki swoich książek, że nie operuje schematami popularnych czytadeł dla kobiet. Po prostu obserwuje i opisuje życie w niezwykle subtelny i uniwersalny sposób.


Joe Abercrombie seria Uniwersum Pierwszego Prawa
Logena Dziewięciopalcego, cieszącego się złą sławą barbarzyńcę, opuszcza w końcu szczęście. Czeka go los martwego barbarzyńcy, który pozostawi po sobie tylko pieśni i równie martwych przyjaciół. Jezal dan Luthar, uosobienie egoizmu, żywi jedno pragnienie: odnieść zwycięstwo w kręgu szermierczym. Lecz zbliża się wojna, a na polach bitewnych lodowatej Północy walczy się według brutalniejszych zasad niż w turnieju. Inkwizytor Glokta, kaleka, który stał się oprawcą, nie ucieszyłby się z niczego bardziej niż z widoku Jezala powracającego do domu w trumnie. Z drugiej strony człowiek ten nienawidzi każdego. Konieczność tępienia zdrady w sercu Unii, przesłuchanie za przesłuchaniem, nie zyskuje mu przyjaciół, a kolejne zwłoki pozostawiają za sobą ślad, który może doprowadzić do samego skorumpowanego serca rządu - jeśli Glokta utrzyma się dostatecznie długo przy życiu, by owym tropem podążyć...


Philippa Gregory Cykl Tudorowski

 • Wieczna księżniczka t. 1
 • Kochanice króla t.2
 • Dwie królowe t.3
 • Ostatnia żona Tudora: Poskromienie królowej t. 4
 • Błazen królowej t.5
 • Kochanek dziewicy t.6
 • Uwięziona królowa t.7
Mogłoby się wydawać, że z dobrze znanej historii władcy wywracającego własny kraj do góry nogami dla kobiety, która wkrótce kończy życie na katowskim pieńku z tego właśnie króla rozkazu, nie da się wyciągnąć nic nowego i świeżego. Pozory jednak mylą, Gregory kolejno bierze bowiem na tapet kobiety otaczające Henryka i opowiada ich historie, a ponieważ każdą powieść poprzedzają wnikliwe studia historyczne (jak sama autorka przyznaje, zbieranie materiału do każdej książki zajmuje jej ponad pół roku) i wszystkie opowiedziane są błyskotliwym, bardzo plastycznym językiem, czyta się je po prostu genialnie.

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką....



Grudzień 2016

Styczeń 2016



Październik 2015

 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Legionowo
 • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie
 • Mazowiecki Kurator Oświaty