Jesteś tutaj:

Główna treść strony

NPRCz w gimnazjum

1128
Wystawa "Przeczytałem polecam" przygotowana przez uczniów klasy 2b gim. pod opieką p. Ewy Wiechowicz.


Dnia 20.10.2016 r. w Poczytalni odbyły się warsztaty z psychologiem, trenerem i terapeutą rodzinnym Pawłem Pienkiewiczem na temat „Jak zmotywować dzieci i młodzież do czytania-czy to możliwe?” Uczestnicy mogli zapoznać się z rodzajami motywacji i sposobami jej wzmacniania. Psycholog w obrazowy sposób przedstawiał czynniki wpływające na motywację dzieci i młodzieży, odwoływał się do przykładów ze swojej praktyki zawodowej.
Spotkanie było zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

„Czwartek z kryminałem” w Poczytalni


Spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim, zwanym księciem komedii kryminalnej odbyło się 10 listopada 2016r. w ekscytującej atmosferze. Do rozmowy z autorem przeprowadzonej przez Martę Matyszczak zaproszeni zostali również uczniowie naszej szkoły.
Niezwykle ciekawe było spotkanie z wybitnym technikiem kryminalistyki Janem Stefanowiczem, który przeprowadził śledztwo pod hasłem: „Kto zamordował panią Lidkę?”. Uczestnicy spotkania mogli też wziąć udział w konkursach z nagrodami.Wieczór z Szekspirem w PoczytalniPóźny listopadowy wieczór 18 listopada o godz.19.00 można było spędzić w Poczytalni podczas Wieczoru z Szekspirem.
Uczestnicy spotkania słuchali fragmentów „Króla Leara”. Aleksandra Rasińska z naszej szkoły przedstawiła biografię Szekspira i zrobiła to w sposób wyjątkowy. Był też wykład Anny Lewandowskiej pt.: „Słów kilka o teatrze elżbietańskim” oraz krótka prezentacja o powstawaniu audiobuków.
Warto było przyjść do Poczytalni
.

21 listopada biblioteka szkolna gościła grupę przedszkolaków. Pani Magdalena Grzybowska zasłuchanym dzieciom czytała „Kota w butach”. Potem odbyła się krótka dyskusja o czytaniu książek oraz wymiana prezentów. Spotkanie zorganizowane było w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


W bibliotece szkolnej od 14 do 18 listopada klasy pierwsze gimnazjum rywalizowały w podchodach.Grupy reprezentujące klasy miały za zadanie dotrzeć po wskazówkach do odpowiedniej książki i odpowiedzieć na pytania w niej ukryte.

Najlepsza okazała się klasa 1 b. Gratulujemy!!!

Spotkanie z Barbarą Kosmowską w Poczytalni

W przyjaznej atmosferze odbyło się 28 listopada spotkanie uczniów gimnazjum z autorką książek dla nastolatków, dzieci i dorosłych Barbarą Kosmowską.
Artystka opowiadała o swojej przygodzie z literaturą, początkach pisania, o rodzinie, przyjaciołach, rodzinnej miejscowości, pobytach w Nowym Jorku. Następnie zaprosiła młodzież do dialogu i chętnie odpowiadała na ciekawe pytania. Na pamiątkę spotkania Mikołaj Roszczyk wręczył pisarce tomik poezji i podziękowanie.
XVII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy
30.11.2016 r. w bibliotece szkolnej został przeprowadzony etap szkolny konkursu organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy szkół legionowskich pt. „Podróże dalekie i bliskie”.
Uczestników etapu szkolnego obowiązywała dokładna znajomość książki: „Galop 44" Monika Kowaleczko -Szumowskiej. Pani Anna Pawlak przygotowała test online dotyczący lektury. Zwycięzcą etapu szkolnego okazał się Kamil Strójwąs z klasy III a gimnazjum. Gratulujemy!!!


Projekty edukacyjne

W związku z realizacją Narodowego Programu Czytelnictwa nauczyciele gimnazjum przeprowadzili projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Nauczyciele wykazali się twórczą inwencją, tematami projektów były teatr, ulubione książki z dzieciństwa, recenzje przeczytanych przez uczniów książek, biblioteczne inspiracje, nowe formy upowszechniania czytelnictwa. Wszystkie miały na celu zachęcenie uczniów do czytania książek.Czytanie w radiowęźle-20 minut z literaturą piękną.


Od listopada mogliśmy raz w tygodniu dzięki uczniom dyżurującym w szkolnym radiowęźle słuchać fragmentów literatury pięknej -„Lorda Jima” J. Conrada, „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, „Zbrodni i kary” F. Dostojewskiego, czasem trochę lżejszej literatury-kryminałów A. Christie.


Kolejnym wydarzeniem w ramach promującym czytelnictwo były podchody
w Poczytalni.

16 grudnia klasa II b gimnazjum głowiła się nad zadaniami opracowanymi przez panią Karolinę Błaszczak-Modzelewską. Stoiska z pytaniami były umiejscowione w różnych punktach biblioteki, można było je znaleźć np. w misiu, maskotce z kącika dla dzieci. Uczniowie mieli ucharakteryzować się na Henryka Sienkiewicza, zaprojektować banknot, rozwiązać krzyżówkę na podstawie wyświetlonego filmu, dopasować słowa krytyków twórczości Sienkiewicza do nazwisk, dokończyć najdłuższe zdanie z twórczości pisarza, napisać krótki list w stylu autora „Potopu”. Najlepszy zespół został nagrodzony dyplomami. W zabawę były zaangażowane panie bibliotekarki pracujące w Poczytalni, za co serdecznie dziękujemy!


Spotkanie z Hanną Niewiadomską w bibliotece szkolnej

12 grudnia klasa II b gimnazjum mogła dzięki pani Janinie Pietraszkiewicz spotkać się z panią Hanną Niewiadomską. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej na lekcji języka polskiego. Legionowska poetka czytała swoje wiersze, rozmawiała z młodzieżą o początkach twórczości, pisaniu wierszy. Uczniowie przeszli próbę poetycką-do rymów zaczerpniętych z wierszy poetki tworzyli własne wersy. Na pamiątkę spotkania Hanna Niewiadomska otrzymała tomik poezji.


Spotkanie z panem Mirosławem Pakułą, współautorem książki „Bitwa Warszawska 1920 r.
Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew” w bibliotece szkolnej.


Klasa 2a gimnazjum wraz z panią Grażyną Wesołowską uczestniczyła w niecodziennym spotkaniu w bibliotece szkolnej. 13 grudnia, w jakże znamiennym dniu dla polskiej historii, gościem naszej szkoły był pan Mirosław Pakuła, podpułkownik WP, kierownik Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie. Opowiadał młodzieży o dramatycznych walkach toczonych w sierpniu 1920 r., które zadecydowały o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Przytaczał relacje świadków wydarzenia, cytował fragmenty książki, która jest pierwszą pełna próbą rekonstrukcji tamtych wydarzeń na terenie naszego regionu. Następnie przybliżył postać majora Konstantego Radziwiłła, którego biografia wraz z książką „Bitwa Warszawska 1920 r. Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew” została ofiarowana bibliotece szkolnej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Moje miasto-Legionowo” wykonana przez panią Janinę Pietraszkiewicz.Wystawa "Spotkanie z autorem - Hanna Niewiadomska
Wystawa pt. „Znaleźliśmy Małego Księcia” pod opieką pani Katarzyny Walaszczyk
Wystawa "Moje miasto-Legionowo"
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Legionowo
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie
  • Mazowiecki Kurator Oświaty