NPRCz w liceum

726
Dnia 20.10.2016 r. w Poczytalni odbyły się warsztaty z psychologiem, trenerem i terapeutą rodzinnym Pawłem Pienkiewiczem na temat „Jak zmotywować dzieci i młodzież do czytania-czy to możliwe?” Uczestnicy mogli zapoznać się z rodzajami motywacji i sposobami jej wzmacniania. Psycholog w obrazowy sposób przedstawiał czynniki wpływające na motywację dzieci i młodzieży, odwoływał się do przykładów ze swojej praktyki zawodowej.
Spotkanie było zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

„Czwartek z kryminałem” w Poczytalni

Spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim, zwanym księciem komedii kryminalnej odbyło się 10 listopada 2016r. w ekscytującej atmosferze. Do rozmowy z autorem przeprowadzonej przez Martę Matyszczak zaproszeni zostali również uczniowie naszej szkoły.
Niezwykle ciekawe było spotkanie z wybitnym technikiem kryminalistyki Janem Stefanowiczem, który przeprowadził śledztwo pod hasłem: „Kto zamordował panią Lidkę?”. Uczestnicy spotkania mogli też wziąć udział w konkursach z nagrodami.

Wieczorny maraton czytelniczy

10 listopada uczniowie klasy II B wraz z wychowawca panią Beatą Mirosz spotkali się, by w niecodzienny sposób spędzić jesienny wieczór.
Dlaczego? Bo najważniejszym gościem był Mały Książę. Każdy, choć przez kilka minut, pięknie czytał ulubiony fragment niezwykłej książki.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wieczór z Szekspirem w Poczytalni

Późny listopadowy wieczór 18 listopada o godz.19.00 można było spędzić w Poczytalni podczas Wieczoru z Szekspirem.
Uczestnicy spotkania słuchali fragmentów „Króla Leara”. Aleksandra Rasińska z naszej szkoły przedstawiła biografię Szekspira i zrobiła to w sposób wyjątkowy. Był też wykład Anny Lewandowskiej pt.: „Słów kilka o teatrze elżbietańskim” oraz krótka prezentacja o powstawaniu audiobuków.
Warto było przyjść do Poczytalni.

21 listopada biblioteka szkolna gościła grupę przedszkolaków. Pani Magdalena Grzybowska zasłuchanym dzieciom czytała „Kota w butach”. Potem odbyła się krótka dyskusja o czytaniu książek oraz wymiana prezentów. Spotkanie zorganizowane było w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W bibliotece szkolnej od 14 do 18 listopada klasy pierwsze liceum rywalizowały w podchodach. Grupy reprezentujące klasy miały za zadanie dotrzeć po wskazówkach do odpowiedniej książki i odpowiedzieć na pytania w niej ukryte.
Najlepsza okazała się klasa 1 C. Gratulujemy!!!

Spotkanie autorskie z Ewą Nowak w Poczytalni
Wspólne tworzenie książki dla młodzieży było gorącym tematem spotkania 23 listopada 2016r. w Poczytalni z panią Ewą Nowak, autorką popularnych i nagradzanych powieści takich jak „Diupa”, „Bardzo biała wrona”, „Wszystko, tylko nie mięta” czy „Lawenda w chodakach”.
Uczniowie klas pierwszych liceum kreatywnie tworzyli wątki książki, w ciekawy sposób motywowali postępowanie postaci, odważnie nawiązywali dialog z bohaterką spotkania. Ewa Nowak czuwała zaś nad tym, żeby wspólnie tworzona książka nie trąciła kiczem. Na pożegnanie i w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas autorka otrzymała od uczniów naszej szkoły tomik poezji.
XVII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy
30.11.2016 r. w bibliotece szkolnej został przeprowadzony etap szkolny konkursu organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy szkół legionowskich pt. „Podróże dalekie i bliskie”.
Uczestników etapu szkolnego obowiązywała dokładna znajomość książki: „Galop 44" Monika Kowaleczko -Szumowskiej. Pani Anna Pawlak przygotowała test online dotyczący lektury. Zwycięzcą etapu szkolnego okazał się Kamil Strójwąs z klasy III a gimnazjum. Gratulujemy!!!

Projekty edukacyjne

W związku z realizacją Narodowego Programu Czytelnictwa nauczyciele liceum przeprowadzili projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Nauczyciele wykazali się twórczą inwencją, tematami projektów były teatr, ulubione książki z dzieciństwa, recenzje przeczytanych przez uczniów książek, biblioteczne inspiracje, nowe formy upowszechniania czytelnictwa. Wszystkie miały na celu zachęcenie uczniów do czytania książek.

22 i 23 listopada uczniowie klasy II B wraz z wychowawcą p. Beatą Mirosz odwiedzili Przedszkole nr 6 i Przedszkole nr 9 w Legionowie. Młodzież ,przebrana w stroje z bajek , czytała najmłodszym książki szczęśliwego dzieciństwa, czyli Kubusia Puchatka i Czerwonego Kapturka. Oprócz czytania starsi uczniowie zapewnili jeszcze inne atrakcje, mianowicie malowanie twarzy, ozdabianie babeczek , zabawę z balonami i kolorowanki. Wszyscy bawili się znakomicie. Akcja została zorganizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Czytanie w radiowęźle-20 minut z literaturą piękną.

Od listopada mogliśmy raz w tygodniu dzięki uczniom dyżurującym w szkolnym radiowęźle słuchać fragmentów literatury pięknej -„Lorda Jima” J. Conrada, „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, „Zbrodni i kary” F. Dostojewskiego, czasem trochę lżejszej literatury-kryminałów A. Christie.

Wystawa "Moje miasto-Legionowo"